More

АКАДЕМИК ЗАГУБИ ОТ АПОЛОН В БАЛКАНСКАТА ЛИГА

от и Региона

Милена е част от екипа на Забелязано в Пловдив като репортер и редактор от края на 2019г.

Пд загуби от гостуващия Аполон Холон в последния си мач от група G на Балканската лига.

Двубоят се игра в , а израелският тим, който е участник в Шампионската лига, победи с 97:70 /26:17, 24:19, 24:18, 23:16/.

Така Аполон зае първото място в групата, а Академик остана втори. И двата отбора вече си бяха осигурили участие във финалната четворка. Пловдивчани опитаха да се надиграват с класния си съперник, но тежката серия от мачове, в която се намират, както и отсъствието на двамата им основни играчи и Джахий Карсън, повлия на представянето им.

Двубоят започна равностойно, но постепенно гостите взеха превес и натрупаха 9 точки преднина след първата четвърт. Във втората Академик започна с 5:0, но израелският тим отново си върна контрола на мача и със солидна игра в защита взе 14 точки аванс на почивката. Третата четвърт започна равностойно, но постепенно Аполон успя да прибави още 6 точки към аванса си, който увеличи още повече в заключителните 10 минути. бе най-резултатен за Академик с 18 точки, добави 10, Томислав Минков и Мартин Сотиров имат по 9 точки. Нейт Сестина бе най-полезен за победителите с 22 точки, Максим добави 12, Тайръс Макгий – 11.

Йордан Янков, старши треньор на Академик: Поздравявам момчетата, защото се хвърлиха максимално и опитаха да дадат 100 процента. Направихме и грешки. Не искам да звучи като оправдание, но този мач се оказа в тежък период за нас. Вчера имахме мач срещу Спартак Пл, Вуцица и Карсън ги нямаше, имаме и други състезатели с леки контузии, в събота ни предстои друг важен мач от НБЛ срещу Балкан. Радвам се, че по-младите момчета успяха да усетят това европейско ниво на баскетбола, към което всеки трябва да се стреми. Победата срещу Спартак снощи бе по-важна за нас и затова исках да я подсигуря. Финалната четворка в Балканската лига ще бъде между мачовете от четвъртфиналните плейофи и отново ще бъде тежко, но по-важно е турнирът да завърши, а догодина да има по-човешки график на срещите. Все пак това натрупване от мачове ще бъде полезно за нас. Със сигурност разликата между нас и Аполон не е толкова голяма, колкото показа днешния резултат.

Антъни Гуджино, Академик: Трудна седмица за нас, до момента изиграхме три мача, предстои ни още един. Имаме контузени състезатели, бяхме и малко уморени. Апоел е много силен и обигран отбор. Това са причините за загубата ни. Тези срещи със силни съперници са много полезни за нас и особено за по-младите в отбора. Смятам, че Балканската лига ни помага за двубоите във вътрешния шампионат. Имаме големи шансове да играем финал в Балканската лига. Стефанос Дедас, старши треньор на Апоел Холон: подходихме по-сериозно към този мач, имахме повече време за подготовка. Искахме да отдадем нашия респект към противника и да покажем най-доброто. Играхме с около 80 процента от възможностите ни. От самото начало подходихме сериозно, нямаше го подценяването от първата среща. Така доиграхме двубоя по-спокойно. В отборите от Балканската лига има добри баскетболисти, но финансовото състояние на тези тимове не позволява привличането на по-класни чужденци. А това е необходимо за повишаване на нивото. При нас играят шестима американци. Тази година бюджетът ни е дори по-малък в сравнение с миналата, но пък направихме по-добра селекция и химията в тима е по-добра. Смятам, че израелски отбор ще спечели турнира и се надявам това да бъдем ние.

Нейтън Сестина, Апоел Холон: В първия мач между двата отбора бяхме по-нервни, сега бяхме много по-концентрирани и затова спечелихме. Пътуването беше тежко, тръгнахме посред нощ, отне ни цял ден, но успяхме да се възстановим. Играхме с настроение, въпреки тези проблеми. За мен срещите в този турнир са полезни, лично за мен няма значение срещу кого играем, просто искам да играя професионален баскетбол. Нямаме приоритети, във вътрешния шампионат можем да се борим за второто място, но пак повтарям – всеки мач е важен. Балканската лига е просто още е дна възможност за изява. За пръв път съм в България, впечатлен съм от храната и от отношението на хората. Пътувал съм на много места и навсякъде си правя снимки. Тук ще си направя повече, защото разбрах, че е най-старият жив град в Европа. Ще запазя добри спомени. За нас няма значение къде ще бъде финалната четворка в Балканската лига.