Бронз и сребро за Милица Мирчева от Балканиадата по полумаратон в Загреб

Най-добрата българска атлетка в бяганията на дълги разстояния – (Атлет – Мездра), спечели бронзов медал в индивидуалната надпревара при жените и сребърно отличие в отборното класиране на 9. Балкански шампионат по полумаратон (9th Balkan Half Marathon Championships) от календара на (). Първенството на полуострова се проведе тази неделя, 23 август, в , , в рамките на петото издание на Загребския пролетен полумаратон (5. Zagreb Spring Half Marathon – ZAGREB21).

В конкуренцията на 13 атлетки от 7 балкански държави Милица финишира трета, само на 11 секунди от шампионската титла и на 3 секунди от сребърния медал. 26-годишната възпитаничка на треньора пробяга 21-километровата дистанция за 1:13:59 ч. Другата представителка на България – (Локомотив – Дряново), се нареди осма с 1:19:25 ч.

снимки: Adria Running Tour

Шампионка на полуострова стана Фатма Демир (Турция) с 1:13:48 ч., а сребърното отличие заслужи представителката на домакините Бояна Бжелжач (Хърватия) с 1:13:56 ч.

С общо време 2:33:24 мин. тандемът Мирчева – Нинева зае второ място в отборното класиране, непосредствено след тима на Хърватска (2:28:05 ч.) и пред този на Турция (2:34:10 ч.)

При мъжете победи Максим Райлеану (Молдова) с 1:05:58 ч., пред представителите на Турция Явус Агралъ с 1:06:23 ч. и Мурат Емектар 1:06:56 ч. В отборното класиране първа е Турция с 2:13:19 ч., следвана от Молдова с 2:13:47 ч. и от Румъния с 2:18:32 ч.

Бронзовият медал на Милица Мирчева в индивидуалната надпревара при жените е второ отличие за Атлет (Мездра) от Балканските шампионати по полумаратон, които се организират ежегодно от 2012 г. насам. През 2018 г. Иво Балабанов стана вицешампион на полуострова при мъжете на първенството в Сараево, Босна и Херцеговина с време 1:08:03 ч. На следващата година в Киев, Украйна Балабанов завърши пети с 1:07:40 ч., а през 2013 г. в Орадя, Румъния Йоло Николов се нареди четвърти с 1:07:57 ч.